Trans Kadın LGBT Topluluğunu Temsil Etmek İstiyor

Trans kadın Deva Özenen Samsun’da doğdu ve tüm hayatını orada geçirdi.

Trans kadın Yirmi yıl önce Deva Özenen, fuhuştan kurtulmanın bir yolunu bulup bulamayacağını bilmiyordu.

Şimdi, Türk parlamentosunda bir koltuk için yarışıyor ve ülkede seçilen ilk trans kadın olmayı umuyor.

Özenen, 1994 yılında Samsun’un dışında küçük bir köyde doğdu. Ailesi ve üç kardeşiyle birlikte büyüdü ve erken yaşta onu okula göndermeye paralarının yetmediğini öğrendi. Yerel bir bakkal işleten babası, sınavlarda başarılı olursa özel dersler için para ödeyeceğini söyledi. Ancak Özenen matematik ve okuduğunu anlama ile mücadele etti.

Özenen, 15 yaşındayken ailesine destek olmak için fahişelik yapmaya başladı. Dükkanlarının üstünde bir apartman dairesinde yaşıyorlardı ve yiyecek ya da kira için çok az paraları vardı; ancak Özenen kendini satmaya başladığında her hafta yiyecek için yeterli paraları vardı.

Özenen, hiçbir zaman fahişe olmak istemediğini söyledi; şartlar onu zorladı. Ayrıca asla travesti olmak istemedi ama bir şey diğerine yol açtı, ta ki iradesi dışında her iki durumda da kapana kısılmış halde bulana kadar.

Şimdi, LGBT topluluğu adına göreve koşarak nezaketlerini geri ödemek istiyor, böylece parlamentoda hakları için savaşan birini bulabilsinler.

Özenen, 31 Mart’ta İstanbul’un ilçelerini mecliste kimin temsil edeceğini belirleyecek yerel seçimlerde bağımsız aday olarak yarışıyor. Kazanırsa, Türkiye’de göreve seçilen ilk trans kişi olacak.

Amacının, cinsel yönelimleri veya cinsiyet kimlikleri nedeniyle genellikle toplumdan dışlanan LGBTQ insanlarının yaşamlarını iyileştirmek olduğunu söylüyor.

Özenen, İstanbul’daki evinden HuffPost’a yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Onların yanında olmak ve kendilerinin de buraya ait olduklarını hissetmelerine yardımcı olmak istiyorum çünkü öyleler” dedi. “Herkesin toplumda bir yeri olduğunu ve herkesin eşit haklara sahip olduğunu hissetmesi benim için çok önemli.”